ZSR1200CL
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ZSR1200CL
ZSR1200CL
Part Number
ZSR1200CL
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 12V 200MA TO92-3
Data sheet
ZSR1200CL.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ZSR1200CL
Comments
    ZSR1200CL Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR57dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Control Features-
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92
    Current - Quiescent (Iq)600 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V