ZXCL5213V33H5TA
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ZXCL5213V33H5TA
ZXCL5213V33H5TA
Part Number
ZXCL5213V33H5TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC70-5
Data sheet
ZXCL5213V33H5TA.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ZXCL5213V33H5TA
Comments
    ZXCL5213V33H5TA Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.28V @ 100mA
    Current - Supply (Max)120 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-70-5
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V