SRF1306-251Y
Home > All Products > Filters > Power Line Filter Modules
SRF1306-251Y
SRF1306-251Y
Part Number
SRF1306-251Y
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
LINE FILTER 50VDC 600MA CHASS
Data sheet
SRF1306-251Y.pdf
Category
Power Line Filter Modules
Delivery Services
SRF1306-251Y
Comments
    SRF1306-251Y Specifications
    SeriesSRF1306
    RoHSRoHS
    Current600 mA
    Inductance250µH
    Filter TypeDC
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    ConfigurationSingle Stage
    Mounting TypeChassis Mount
    Approval Agency-
    Termination StyleSMD (SMT) Tab
    Voltage - Rated AC-
    Voltage - Rated DC50V
    Frequency - Operating-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C