B07D034BB2-0120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
B07D034BB2-0120
B07D034BB2-0120
Part Number
B07D034BB2-0120
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Data sheet
B07D034BB2-0120.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
B07D034BB2-0120
Comments
    B07D034BB2-0120 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-R-5757/23, 07, CII
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Hermetically
    Coil Current160 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage115VAC, 28VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage6.5 VDC
    Must Release Voltage0.8 VDC
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Rating (Current)10 A