G2R-1A-H-DC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2R-1A-H-DC24
G2R-1A-H-DC24
Part Number
G2R-1A-H-DC24
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Data sheet
G2R-1A-H-DC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G2R-1A-H-DC24
Comments
    G2R-1A-H-DC24 Specifications
    SeriesG2R
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current15 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage3.6 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A