G2R14DC100
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2R14DC100
G2R14DC100
Part Number
G2R14DC100
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS SPDTPCBSEALED 100VDC
Data sheet
G2R14DC100.pdf
Delivery Services
G2R14DC100
Comments
    G2R14DC100 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current5.3 mA
    Coil Voltage100VDC
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage70 VDC
    Must Release Voltage15 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)8 A