G2R14DC24BYOMI
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2R14DC24BYOMI
G2R14DC24BYOMI
Part Number
G2R14DC24BYOMI
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G2R14DC24BYOMI.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G2R14DC24BYOMI
Comments
    G2R14DC24BYOMI Specifications
    SeriesG2R
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current21.8 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage3.6 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)10 A