G2R1BEDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2R1BEDC12
G2R1BEDC12
Part Number
G2R1BEDC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS RELAY
Data sheet
G2R1BEDC12.pdf
Delivery Services
G2R1BEDC12
Comments
    G2R1BEDC12 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current43.6 mA
    Coil Voltage12VDC
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.8 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)16 A