G2R1EASIDC48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2R1EASIDC48
G2R1EASIDC48
Part Number
G2R1EASIDC48
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G2R1EASIDC48.pdf
Delivery Services
G2R1EASIDC48
Comments
    G2R1EASIDC48 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current11.5 mA
    Coil Voltage48VDC
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage33.6 VDC
    Must Release Voltage7.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)16 A