G2R24AULDC24BYOMI
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2R24AULDC24BYOMI
G2R24AULDC24BYOMI
Part Number
G2R24AULDC24BYOMI
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 4A 24V
Data sheet
G2R24AULDC24BYOMI.pdf
Delivery Services
G2R24AULDC24BYOMI
Comments
    G2R24AULDC24BYOMI Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current21.8 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage3.6 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)4 A