G2RL14ECFDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2RL14ECFDC24
G2RL14ECFDC24
Part Number
G2RL14ECFDC24
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G2RL14ECFDC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G2RL14ECFDC24
Comments
    G2RL14ECFDC24 Specifications
    SeriesG2RL
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A