G2RL14EDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2RL14EDC12
G2RL14EDC12
Part Number
G2RL14EDC12
Data sheet
G2RL14EDC12.pdf
Delivery Services
G2RL14EDC12
Comments
    G2RL14EDC12 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current33.3 mA
    Coil Voltage12VDC
    Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A