G2RL1A4DC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2RL1A4DC24
G2RL1A4DC24
Part Number
G2RL1A4DC24
Data sheet
G2RL1A4DC24.pdf
Delivery Services
G2RL1A4DC24
Comments
    G2RL1A4DC24 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)12 A