G2RL1EDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2RL1EDC24
G2RL1EDC24
Part Number
G2RL1EDC24
Data sheet
G2RL1EDC24.pdf
Delivery Services
G2RL1EDC24
Comments
    G2RL1EDC24 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A