G2RL1EDC48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G2RL1EDC48
G2RL1EDC48
Part Number
G2RL1EDC48
Data sheet
G2RL1EDC48.pdf
Delivery Services
G2RL1EDC48
Comments
    G2RL1EDC48 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current9 mA
    Coil Voltage48VDC
    Switching Voltage440VAC, 300VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage33.6 VDC
    Must Release Voltage4.8 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A