G2RL8009A.pdf
| Series | G2RL |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 80 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Insulation | Class F |
| Contact Material | Silver Alloy, Cadmium Free |
| Switching Voltage | 440VAC, 300VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |