G4A1APEDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G4A1APEDC12
G4A1APEDC12
Part Number
G4A1APEDC12
Manufacturer
WEC
Description
HA RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G4A1APEDC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G4A1APEDC12
Comments
    G4A1APEDC12 Specifications
    SeriesG4A
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current75 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time20 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-20°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)20 A