G5LE14CFDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5LE14CFDC24
G5LE14CFDC24
Part Number
G5LE14CFDC24
Manufacturer
WEC
Description
HA RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G5LE14CFDC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G5LE14CFDC24
Comments
    G5LE14CFDC24 Specifications
    SeriesG5LE
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
    Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A