G5LE14DC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5LE14DC24
G5LE14DC24
Part Number
G5LE14DC24
Data sheet
G5LE14DC24.pdf
Delivery Services
G5LE14DC24
Comments
    G5LE14DC24 Specifications
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
    Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A