G5LE1AEDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5LE1AEDC24
G5LE1AEDC24
Part Number
G5LE1AEDC24
Data sheet
G5LE1AEDC24.pdf
Delivery Services
G5LE1AEDC24
Comments
    G5LE1AEDC24 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A