G5LE1DC48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5LE1DC48
G5LE1DC48
Part Number
G5LE1DC48
Manufacturer
WEC
Description
HA RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G5LE1DC48.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G5LE1DC48
Comments
    G5LE1DC48 Specifications
    SeriesG5LE
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current8.3 mA
    Coil Voltage48VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
    Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage36 VDC
    Must Release Voltage4.8 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A