G5Q1EUDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5Q1EUDC24
G5Q1EUDC24
Part Number
G5Q1EUDC24
Manufacturer
WEC
Description
HA RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G5Q1EUDC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G5Q1EUDC24
Comments
    G5Q1EUDC24 Specifications
    SeriesG5Q
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A