G5RL1AEHRDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5RL1AEHRDC12
G5RL1AEHRDC12
Part Number
G5RL1AEHRDC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G5RL1AEHRDC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G5RL1AEHRDC12
Comments
    G5RL1AEHRDC12 Specifications
    SeriesG5RL
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current33.3 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage250VAC, 24VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A