G5RL1EAC115/120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5RL1EAC115/120
G5RL1EAC115/120
Part Number
G5RL1EAC115/120
Data sheet
G5RL1EAC115/120.pdf
Delivery Services
G5RL1EAC115/120
Comments
    G5RL1EAC115/120 Specifications
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current6.3 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Switching Voltage250VAC, 24VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage90 VAC
    Must Release Voltage18 VAC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)16 A