G5RL1EAC230/240
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5RL1EAC230/240
G5RL1EAC230/240
Part Number
G5RL1EAC230/240
Data sheet
G5RL1EAC230/240.pdf
Delivery Services
G5RL1EAC230/240
Comments
    G5RL1EAC230/240 Specifications
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current31.3 mA
    Coil Voltage240VAC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Switching Voltage250VAC, 24VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage180 VAC
    Must Release Voltage36 VAC
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)16 A