G5RL1EHRDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G5RL1EHRDC24
G5RL1EHRDC24
Part Number
G5RL1EHRDC24
Data sheet
G5RL1EHRDC24.pdf
Delivery Services
G5RL1EHRDC24
Comments
    G5RL1EHRDC24 Specifications
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Switching Voltage250VAC, 24VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)16 A