G6B2214P1USDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6B2214P1USDC24
G6B2214P1USDC24
Part Number
G6B2214P1USDC24
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G6B2214P1USDC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G6B2214P1USDC24
Comments
    G6B2214P1USDC24 Specifications
    SeriesG6B
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current12.5 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormDPST-NO (2 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage19.2 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A