G6B4BNDDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6B4BNDDC12
G6B4BNDDC12
Part Number
G6B4BNDDC12
Manufacturer
WEC
Description
HEAVY DUTY RELAYS RELAY TERMINA
Data sheet
G6B4BNDDC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G6B4BNDDC12
Comments
    G6B4BNDDC12 Specifications
    SeriesG6B-4
    RoHSRoHS
    FeaturesSocket Included
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current19.1 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact Form4PST-NO (4 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeDIN Rail
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage9.6 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 55°C
    Contact Rating (Current)5 A