G6BU1114PUSP6BDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6BU1114PUSP6BDC12
G6BU1114PUSP6BDC12
Part Number
G6BU1114PUSP6BDC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G6BU1114PUSP6BDC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G6BU1114PUSP6BDC12
Comments
    G6BU1114PUSP6BDC12 Specifications
    SeriesG6B
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Single Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A