G6D1AASIDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6D1AASIDC12
G6D1AASIDC12
Part Number
G6D1AASIDC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G6D1AASIDC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G6D1AASIDC12
Comments
    G6D1AASIDC12 Specifications
    SeriesG6D
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current16.7 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)5 A