G6DN1ADC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6DN1ADC24
G6DN1ADC24
Part Number
G6DN1ADC24
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS SLIM PCB PWR RELAY
Data sheet
G6DN1ADC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G6DN1ADC24
Comments
    G6DN1ADC24 Specifications
    SeriesG6DN
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current4.6 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage277VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 90°C
    Contact Rating (Current)5 A