G6RL1DC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6RL1DC12
G6RL1DC12
Part Number
G6RL1DC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Data sheet
G6RL1DC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G6RL1DC12
Comments
    G6RL1DC12 Specifications
    SeriesG6RL
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current18.3 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
    Switching Voltage250VAC - Nom
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)8 A