G6RN1DC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G6RN1DC12
G6RN1DC12
Part Number
G6RN1DC12
Data sheet
G6RN1DC12.pdf
Delivery Services
G6RN1DC12
Comments
    G6RN1DC12 Specifications
    SeriesG6RN
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current18.3 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time15 ms
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
    Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage8.4 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)8 A