G7L-1A-T-J-CB-AC200/240
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L-1A-T-J-CB-AC200/240
G7L-1A-T-J-CB-AC200/240
Part Number
G7L-1A-T-J-CB-AC200/240
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V
Data sheet
G7L-1A-T-J-CB-AC200/240.pdf
Delivery Services
G7L-1A-T-J-CB-AC200/240
Comments
    G7L-1A-T-J-CB-AC200/240 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    FeaturesTest Button
    Seal Rating-
    Coil Current10.2 mA
    Coil Voltage240VAC
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage150 VAC
    Must Release Voltage36 VAC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)30 A