G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Part Number
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V
Data sheet
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G7L-1A-TUB-CB-AC100/120
Comments
    G7L-1A-TUB-CB-AC100/120 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current20.4 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time30 ms
    Release Time30 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage75 VAC
    Must Release Voltage18 VAC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)30 A