G7L-2A-BUB-CB-AC200/240
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L-2A-BUB-CB-AC200/240
G7L-2A-BUB-CB-AC200/240
Part Number
G7L-2A-BUB-CB-AC200/240
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
Data sheet
G7L-2A-BUB-CB-AC200/240.pdf
Delivery Services
G7L-2A-BUB-CB-AC200/240
Comments
    G7L-2A-BUB-CB-AC200/240 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current10.2 mA
    Coil Voltage240VAC
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage150 VAC
    Must Release Voltage36 VAC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)25 A