G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
Part Number
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Data sheet
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120.pdf
Delivery Services
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
Comments
    G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    FeaturesTest Button
    Seal Rating-
    Coil Current20.4 mA
    Coil Voltage120VAC
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage75 VAC
    Must Release Voltage18 VAC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)25 A