G7L1ABUBCBAC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L1ABUBCBAC24
G7L1ABUBCBAC24
Part Number
G7L1ABUBCBAC24
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS SPSTNOSCRWUPBRKT24VA
Data sheet
G7L1ABUBCBAC24.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G7L1ABUBCBAC24
Comments
    G7L1ABUBCBAC24 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current71 mA
    Coil Voltage24VAC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time30 ms
    Release Time30 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage18 VAC
    Must Release Voltage3.6 VAC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)30 A