G7L2ABJCBDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L2ABJCBDC12
G7L2ABJCBDC12
Part Number
G7L2ABJCBDC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS DPSTNOSCRWTB 12VDC
Data sheet
G7L2ABJCBDC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G7L2ABJCBDC12
Comments
    G7L2ABJCBDC12 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    FeaturesTest Button
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current158 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormDPST-NO (2 Form A)
    Operate Time30 ms
    Release Time30 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage1.8 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)25 A