G7L2ABJCBDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L2ABJCBDC24
G7L2ABJCBDC24
Part Number
G7L2ABJCBDC24
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS RELAY DPSTNO SCRW EB
Data sheet
G7L2ABJCBDC24.pdf
Delivery Services
G7L2ABJCBDC24
Comments
    G7L2ABJCBDC24 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    FeaturesTest Button
    Seal Rating-
    Coil Current79 mA
    Coil Voltage24VDC
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StyleScrew Terminal
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage3.6 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)25 A