G7L2APUBCBDC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L2APUBCBDC12
G7L2APUBCBDC12
Part Number
G7L2APUBCBDC12
Manufacturer
WEC
Description
PWR RELAYS GP RELAY
Data sheet
G7L2APUBCBDC12.pdf
Delivery Services
G7L2APUBCBDC12
Comments
    G7L2APUBCBDC12 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current158 mA
    Coil Voltage12VDC
    Switching Voltage250VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage1.8 VDC
    Operating Temperature-25°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)20 A