G7L2AXLDC24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G7L2AXLDC24
G7L2AXLDC24
Part Number
G7L2AXLDC24
Manufacturer
WEC
Description
HA RELAYS PWR RELAY
Data sheet
G7L2AXLDC24.pdf
Delivery Services
G7L2AXLDC24
Comments
    G7L2AXLDC24 Specifications
    SeriesG7L
    RoHSRoHS
    Features-
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current95.8 mA
    Coil Voltage24VDC
    Release Time30 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy
    Switching Voltage1000VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)20 A