G9EC1DC12
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
G9EC1DC12
G9EC1DC12
Part Number
G9EC1DC12
Manufacturer
WEC
Description
DC PWR RELAY DC PWR RELAY
Data sheet
G9EC1DC12.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
G9EC1DC12
Comments
    G9EC1DC12 Specifications
    SeriesG9EC
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current938 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time50 ms
    Release Time30 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage400VDC - Max
    Termination StyleWire Leads
    Must Operate Voltage9 VDC
    Must Release Voltage960m VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 50°C
    Contact Rating (Current)200 A