H-16/115VDC
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
H-16/115VDC
H-16/115VDC
Part Number
H-16/115VDC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
H-16/115VDC=RELAY, VACUUM, DPD
Data sheet
H-16/115VDC.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
H-16/115VDC
Comments
    H-16/115VDC Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Hermetically
    Coil Current-
    Coil Voltage115VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time20 ms
    Release Time20 ms
    Mounting TypePanel Mount
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage-
    Termination StyleSolder Turret
    Must Operate Voltage80 VDC
    Must Release Voltage50 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C