HC-3/12VDC
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
HC-3/12VDC
HC-3/12VDC
Part Number
HC-3/12VDC
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 18A 12V
Data sheet
HC-3/12VDC.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
HC-3/12VDC
Comments
    HC-3/12VDC Specifications
    SeriesHC-3, KILOVAC
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current-
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time6 ms
    Release Time6 ms
    Mounting TypePanel Mount
    Coil Insulation-
    Contact MaterialTungsten (W)
    Switching Voltage3500VDC - Max
    Termination StyleSolder Turret
    Must Operate Voltage8 VDC
    Must Release Voltage0.5 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Contact Rating (Current)18 A