HFW5A1201G00
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
HFW5A1201G00
HFW5A1201G00
Part Number
HFW5A1201G00
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Data sheet
HFW5A1201G00.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
HFW5A1201G00
Comments
    HFW5A1201G00 Specifications
    SeriesHFW5A, CII
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Hermetically
    Coil Current75 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time4 ms
    Release Time4 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Alloy
    Switching Voltage28VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage6.4 VDC
    Must Release Voltage0.7 VDC
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Rating (Current)5 A