K10P-11A15-240
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
K10P-11A15-240
K10P-11A15-240
Part Number
K10P-11A15-240
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 240V
Data sheet
K10P-11A15-240.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
K10P-11A15-240
Comments
    K10P-11A15-240 Specifications
    SeriesK10
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current6 mA
    Coil Voltage240VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time13 ms
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage204 VAC
    Must Release Voltage24 VAC
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)15 A