K10P-11A15-6
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
K10P-11A15-6
K10P-11A15-6
Part Number
K10P-11A15-6
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 6V
Data sheet
K10P-11A15-6.pdf
Delivery Services
K10P-11A15-6
Comments
    K10P-11A15-6 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current200 mA
    Coil Voltage6VAC
    Release Time10 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage5.1 VAC
    Must Release Voltage0.6 VAC
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)15 A