K10P-11D15-110
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
K10P-11D15-110
K10P-11D15-110
Part Number
K10P-11D15-110
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 110V
Data sheet
K10P-11D15-110.pdf
Delivery Services
K10P-11D15-110
Comments
    K10P-11D15-110 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current10 mA
    Coil Voltage110VDC
    Release Time10 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Must Operate Voltage82.5 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)15 A