KBP-17AG-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
KBP-17AG-120
KBP-17AG-120
Part Number
KBP-17AG-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Data sheet
KBP-17AG-120.pdf
Delivery Services
KBP-17AG-120
Comments
    KBP-17AG-120 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current44 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage120VAC - Max
    Termination StylePlug In, 20 Pin (Octal)
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)10 A